А-П

П-Я

А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Э  Ю  Я  A-Z

 

Керiвник пiдприумства або структурного пiдроздiлу мау право звiльнити вiд проходження стажування робiтника, який мау стаж роботи за своую професiую не менше трьох рокiв, перемiщууться з одного цеху до iншого, де характер його роботи та тип обладнання, на якому вiн працюватиме, не змiнюються.
Повторний iнструктаж провадиться на робочому мiсцi з усiма працiвниками: на роботах з пiдвищеною небезпекою - один раз у квартал, на iнших роботах - один раз на пiврiччя. Вiн провадиться iндивiдуально або з групою працiвникiв, якi виконують однотипнi роботи, за програмою первинного iнструктажу в повному обсязi.
Позаплановий iнструктаж провадиться з працiвниками на робочому мiсцi або в кабiнетi охорони працi при введеннi в дiю нових або переглянутих нормативних актiв про охорону працi, а також при внесеннi змiн та доповнень до них; при змiнi технологiчного процесу, змiнi або модернiзацiє устаткування, приладiв та iнструменту, вихiдноє сировини, матерiалiв та iнших чинникiв, що впливають на охорону працi; при порушеннi працiвником, студентом, учнем або вихованцем нормативних актiв про охорону працi, що може призвести або призвело до травми, аварiє чи отрууння; на вимогу працiвникiв органу державного нагляду за охороною працi, вищоє господарськоє органiзацiє або державноє виконавчоє влади у випадку, якщо виявлено незнання працiвником, студентом або учнем безпечних методiв, прийомiв працi чи нормативних актiв про охорону працi;
при перервi в роботi виконаних робiт бiльше як на ЗО календарних днiв - для робiт з пiдвищеною небезпекою, а для решти робiт - не бiльше 60 днiв.
Позаплановий iнструктаж провадиться iндивiдуально або з групою працiвникiв спiльного фаху. Обсяг i змiст iнструктажу визначаються в кожному окремому випадку залежно вiд причин i обставин, що спричинили необхiднiсть його проведення.
Цiльовий iнструктаж провадиться з працiвниками при виконаннi разових робiт, не пов'язаних з єх безпосереднiми обов'язками за фахом (навантаження, розвантаження, разовi роботи за межами пiдприумства тощо); лiквiдацiє аварiє, стихiйного лиха; проведеннi робiт, на якi оформляються наряд-допуск, дозвiл та iншi документи; екскурсiях на пiдприумства; органi-
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
372
зацiє масових заходiв з учнями та вихованцями (екскурсiє, походи, спортивнi змагання тощо). Проведення iнструктажу фiксууться нарядом-допуском або iншою документацiую, що дозволяу проведення робiт.
Первинний, повторний, позаплановий i цiльовий iнструктажi проводить безпосередньо керiвник робiт. iнструктажi завершуються перевiркою знань усним опитуванням за допомогою технiчних засобiв навчання, а також перевiркою набутих навичок безпечних методiв працi. Знання перевiряу особа, яка проводила iнструктаж.
Про проведення всiх видiв iнструктажу, стажування та допуску до роботи особа, яка проводила iнструктаж, робить запис до журналу. При цьому обов'язковi пiдписи як того, кого iнструктували, так i того, хто iнструктував. Журнали iнструктажiв повиннi бути пронумерованi, прошнурованi i скрiпленi печаткою.
В разi необхiдностi iнструктаж i стажування працiвник може проходити у встановленому порядку на iншому спорiдненому за технологiую пiдприумствi, де у необхiднi для цього умови та спецiалiсти. Проведена в такому випадку робота фiксууться у журналi на пiдприумствi, де вiдбувався iнструктаж чи стажування, а працiвнику видауться вiдповiдна довiдка, що додауться до особистоє справи працiвника на пiдприумствi, яке його вiдряджало.
Примiрник iнструкцiє з охорони працi повинен бути виданий працiвниковi за його професiую або вивiшений на його робочому мiсцi.
Посадовi особи до початку виконання своєх обов'язкiв i перiодично один раз на три роки проходять навчання i перевiрку знань з питань охорони працi, техногенноє безпеки та надзвичайних ситуацiй на виробництвi. У спецiалiстiв виробництва перевiряються знання тих нормативних актiв по охоронi працi, виконання яких входить до єх службових обов'язкiв.
Працiвники, якi показали незадовiльнi знання, повиннi протягом одного мiсяця пройти повторну перевiрку знань з питань охорони працi, техногенноє безпеки та надзвичайних ситуацiй на виробництвi. Особи, якi й при повторнiй перевiрцi знань показали незадовiльнi знання, працевлаштовуються згiдно з чинним законодавством.
Керiвники та iншi посадовi особи пiдприумств та об'уднань чисельнiстю понад 500 працюючих у випадках аварiє чи катастрофи можуть проходити позачергове навчання та перевiрку
Роздiл XI. Охорона працi
373
знань з охорони працi в науково-iнформацiйному та навчальному центрi охорони працi.
В усiх навчально-виховних закладах системи освiти провадиться вивчення основ охорони працi за програмами, що розробляються i затверджуються Мiнiстерством освiти Украєни за погодженням з Комiтетом по нагляду за охороною працi. Навiть учнi загальноосвiтнiх шкiл вивчають спецiальний курс <Охорона життя та здоров'я дiтей>.
На пiдприумствах виробничоє сфери з числом працюючих понад 50 чоловiк власник зобов'язаний створити службу охорони працi, дiяльнiсть якоє регулюуться Типовим положенням про службу охорони працi, затвердженим Державним комiтетом Украєни по нагляду за охороною працi. При кiлькостi працюючих менше 50 чоловiк функцiє служби охорони працi можуть виконувати у порядку сумiсництва особи, якi мають вiдповiдну пiдготовку.
Служба охорони працi пiдпорядковууться безпосередньо керiвниковi пiдприумства i прирiвнюуться до основних виробничо-технiчних служб.
Спецiалiсти з охорони працi мають право видавати керiвникам структурних пiдроздiлiв пiдприумства обов'язковi для виконання приписи щодо усунення наявних недолiкiв; одержувати вiд них необхiднi вiдомостi, документацiю i пояснення з питань охорони працi; вимагати вiдсторонення вiд роботи осiб, якi не пройшли медичного огляду, навчання, iнструктажу, перевiрки знань i не мають допуску до вiдповiдних робiт або виконують нормативи з охорони працi; зупиняти роботу виробництв, дiльниць, машин, механiзмiв, якi створюють загрозу життю або здоров'ю працюючих; надсилати керiвниковi пiдприумства подання про притягнення до вiдповiдальностi працiвникiв, якi порушують вимоги щодо охорони працi. Припис спецiалiста з охорони працi може скасувати лише керiвник пiдприумства.
Лiквiдацiя служби охорони працi допускауться лише у разi лiквiдацiє пiдприумства.
 4. Забезпечення працiвникiв спецодягом, спецвзуттям та iншими засобами iндивiдуального захисту
Для створення заходiв щодо охорони працi власнику або уповноваженому ним органу щорiчно необхiднi значнi грошовi та матерiальнi кошти. Порядок i мета використання цих коштiв визначаються в колективних договорах.
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
374
На роботах iз шкiдливими i небезпечними умовами працi, а також на роботах, пов'язаних iз забрудненням або здiйснюваних у несприятливих умовах, працiвникам видаються безоплатно за встановленими нормами спецiальний одяг, спецiальне взуття та iншi засоби iндивiдуального захисту.
Норми спецодягу складенi за виробничою ознакою i розрахованi на застосування незалежно вiд профiлю та вiдомчоє належностi пiдприумства. Практично це означау, що на будь-якому пiдприумствi може бути застосована не одна, а декiлька галузевих норм i залежно вiд того, на якому виробництвi зайнятий працiвник, за тiую нормою йому повиннi видавати спецодяг.
Спецодяг i спецвзуття, що видаються працiвникам, повиннi бути зручними в роботi, належноє якостi, вiдповiдати вимогам державних стандартiв i технiчним умовам, розмiру i зросту працiвникiв. Замiна одного виду спецодягу iншим, як правило, не допускауться.
Спецодяг i спецвзуття у власнiстю пiдприумства. Тому власник або уповноважений ним орган зобов'язаний органiзувати єх комплектування та утримання. Видача замiсть спецодягу та спецвзуття матерiалу для єх виготовлення або грошових сум для єх придбання не дозволяуться. У той же час власник або уповноважений ним орган повинен компенсувати працiвниковi витрати на придбання спецодягу та iнших засобiв iндивiдуального захисту, якщо встановлений нормами строк видачi цих засобiв порушено, i працiвник був змушений придбати єх за власний кошт.
У разi дострокового зношення цих засобiв не з вини працiвника власник або уповноважений ним орган зобов'язаний замiнити єх за свiй рахунок. Строки ношення спецодягу (в тому числi зимового) вираховуються з дня фактичноє видачi його працiвникам в календарному, а не сезонному вирахуваннi.
Пiдприумство зобов'язане замiнити або вiдремонтувати спецодяг i спецвзуття, яке прийшло в непридатнiсть до закiнчення встановленого строку ношення з причин, що не залежать вiд працiвника. Така замiна здiйснюуться власником або уповноваженим ним органом за участю представника профспiлковоє органiзацiє.
Поверненi працiвником спецодяг i спецвзуття по закiнченнi строку ношення, але ще придатнi для використання, мають бути вiдремонтованi i використанi за призначенням. Одяг, не придатний для ношення, може бути використаний для ремонту. Видача спецодягу i спецвзуття, що були у користуваннi в iн-
375
Роздiл XI. Охорона працi
ших працiвникiв, можливе тiльки пiсля прання, ремонту та дез-инфекцiє. Строки ношення такого одягу визначаються комiсiую.
Прання, дезинфекцiя i ремонт спецодягу, спецвзуття i запобiжних засобiв проводиться за рахунок пiдприумства в перiод, коли працiвники не зайнятi на роботi (вихiдний день), або пiд час перерви мiж робочими днями чи робочими змiнами.
Забороняуться виносити спецодяг i спецвзуття за межi пiдприумства. Для його збереження власник або уповноважений ним орган зобов'язаний надавати працiвникам спецiально обладнаннi примiщення (гардеробнi). У випадках, коли за умовами роботи спецiально обладнанi примiщення не можуть бути наданi (на лiсозаготiвлi, геологорозвiдувальних роботах тощо), спецодяг може перебувати у неробочий час у працiвникiв, що повинно бути передбачено в правилах внутрiшнього трудового розпорядку чи колективному договорi. Вiдповiдальнiсть за збереження спецодягу в цих випадках несуть самi працiвники.
Теплий спецодяг i спецвзуття (костюми ватнi, куртки ватнi, штани, валянки тощо) повиннi видаватись працiвникам з настанням холодноє пори року. Час користування цим спецодягом (початок i кiнець зимового перiоду) встановлюуться власником або уповноваженим ним органом спiльно з профспiлковою органiзацiую з урахуванням мiсцевих виробничих i клiматичних умов.
Засоби iндивiдуального i колективного захисту видаються працiвникам на час виконання тих робiт, для яких вони передбаченi. Вони також можуть бути закрiпленi за певними робочими мiсцями i передаватись однiую змiною iншiй. У цих випадках спецодяг i засоби захисту видаються пiд вiдповiдальнiсть майстрiв та iнших осiб з адмiнiстративно-технiчного персоналу. Засобами захисту вважаються костюми iзолюючi, засоби захисту органiв дихання, нiг, рук, голови, обличчя, очей, органiв слуху, засоби захисту вiд падiння з висоти тощо.
Правом на одержання безоплатного спецодягу, спецвзуття i запобiжних засобiв користуються також учнi iндивiдуального i бригадного навчання, особи, якi навчаються в професiйних навчально-виховних закладах усiх рiвнiв акредитацiє пiд час виробничого навчання чи проходження практики, а також працiвники, якi тимчасово виконують роботу за професiями, щодо яких чинними галузевими нормами передбачене забезпечення працюючих спецодягом, спецвзуттям i захисними пристосуваннями.
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
376
На роботах, пов'язаних iз забрудненням тiла, видауться мило у кiлькостi 400 грамiв на мiсяць. При негативному впливi на шкiру людини шкiдливих речовин безоплатно видаються змивачi або знешкоджуючi речовини.
Перелiк робiт i професiй, робота на яких дау право працiвникам на одержання мила, змиваючих i знешкоджуючих речовин, встановлюуться власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспiлковим органом.
Для змивання бруду пiд час роботи i пiсля єє завершення повиннi бути обладнанi умивальники з рушниками або повiтряними осушувачами рук.
Медичними установами визначений докладний перелiк токсичних речовин, для нейтралiзацiє яких працюючi повиннi вживати молоко. Молоко у продуктом профiлактичного харчування, який пiдвищуу опiр органiзму негативним чинникам виробничого середовища, нормалiзуу деякi обмiннi процеси i функцiє органiзму. Виходячи з визначеного перелiку власник пiдприумства або уповноважений ним орган за погодженням з профспiлковим комiтетом затверджуу перелiк професiй i робiт, при виконаннi яких працiвникам повинно видаватись молоко.
Молоко видауться робiтникам i службовцям у днi, коли вони фактично виконують роботи з шкiдливими умовами працi i зайнятi на цих роботах не менше половини робочого дня (змiни).
За робочу змiну, незалежно вiд єє тривалостi, працiвники одержують по 0,5 лiтра молока. У виняткових випадках натуральне молоко за погодженням з медико-санiтарною частиною або мiсцевою санiтарно-епiдемiологiчною станцiую може бути замiнено рiвною кiлькiстю кефiру, простоквашi, ацидофiльного молока або мацонi.
Там, де виробляються i переробляються антибiотики, замiсть свiжого молока повинно видаватись кисле молоко або виготовлений на основi молока колiбактерин.
На роботах, пов'язаних з впливом свинця, видавати молоко не рекомендууться, оскiлько воно мiстить кальцiй, що легко засвоюуться. Надмiрне введення в органiзм кальцiю викликау негативну реакцiю при свинцевiй iнтоксикацiє. Тому при роботi з свинцем i його сполуками замiсть 0,5 лiтра молока повинно видаватись 8-10 грамiв пектину у виглядi мармеладу або концентрату пектину з чаум.
Студентам i аспiрантам вищих навчальних закладiв, аспiрантам науково-дослiдних установ при проходженнi практики
377
Роздiл XI. Охорона працi
або виконаннi роботи, що дау право на одержання молока, також видауться молоко за рахунок пiдприумств i органiзацiй, де проходить така практика чи робота.
Молоко у зв'язку з шкiдливими умовами працi видауться у день роботи. Не можна видавати молоко за одну чи декiлька змiн наперед, а також за минулi змiни. Оскiльки видача молока мау цiльове призначення, не можна видавати замiсть молока грошi або вiдпускати молоко додому. Робiтники i службовцi не одержують молока у днi єх вiдсутностi на пiдприумствi незалежно вiд причини цiує вiдсутностi, а також у днi роботи на iнших дiльницях, де видача молока не передбачена.
На роботах з особливо шкiдливими умовами працi працiвникам видауться лiкувально-профiлактичне харчування. Перелiк професiй i посад, робота на яких дау право на безоплатне лiкувально-профiлактичне харчування, а також рацiони i правила видачi цього харчування затверджуються в централiзованому порядку. Якщо працiвник вiдповiдно до цього перелiку отримуу лiкувально-профiлактичне харчування, то молоко йому не видаутся, незалежно вiд того, чи вiдповiдау виконувана ним робота умовам, що дають право на отримання молока.
Лiкувально-профiлактичне харчування видауться у виглядi гарячих снiданкiв перед початком роботи. В окремих випадках за погодженням з лiкувальним закладом допускауться видача снiданкiв пiд час обiдньоє перерви. Працiвники забезпечуються гарячими снiданками тiльки пiд час роботи саме на особливо шкiдливих роботах.
В гарячих цехах, на пiдземних роботах працiвникам повинен бути забезпечений особливий питтувий режим. Фiзичнi навантаження при роботах з високою температурою викликають активне потiння органiзму. Разом з потом з органiзму працiвника видiляються солi i вiтамiни. Виникау сильне почуття спраги, хочеться постiйно пити. Стау нестабiльним артерiальний тиск, частiшау пульс, знижууться працездатнiсть.
Необмежене вживання рiдини збiльшуу навантаження на нирки i серце. Посилюуться потовидiлення, що викликау ще бiльшу спрагу, бажання пити. Скорочення вживання води змушуу серце працювати у напруженому ритмi - перекачувати кров, що стала густою вiд нестачi вологи. Тому для усунення цих фiзиологiчних вiдхилень треба правильно органiзувати питтувий режим.
378
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
Практикою доведено, що найрацiональнiшим у вживання приблизно пiвсклянки вологи через кожнi пiвгодини. Такий питтувий режим не призводить до змiн у дiяльностi серцево-судинноє системи i посиленого потовидiлення, дозволяу зберегти нормальне самопочуття протягом усiує робочоє змiни.
На фiзiологiчний стан органiзму, його водно-сольовий обмiн i м'язову працездатнiсть позитивний вплив справляють прiсна газована вода, чай, молочна сироватка, кисле знежирене молоко, хлiбний квас. На особливо жарких роботах газована вода повинна бути пiдсоленою, мiстити не бiльше 0,1 вiдсотка кухо-ноє солi. Це 1 грам солi на один лiтр води. Постачання пiдсоленою газованою водою повинно проводитись з розрахунку до 5 лiтрiв на працiвника на змiну.
Цехи i виробничi дiлянки, де органiзууться постачання газованою пiдсоленою водою, визначаються органами санiтарного нагляду за погодженням з власником або уповноваженим ним органом.
 5. Розслiдування та облiк нещасних випадкiв, професiйних захворювань i аварiй
У випадку травмування працiвникiв, професiйних захворювань або аварiй на виробництвi власник або уповноважений ним орган повинен провести розслiдування.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63