А-П

П-Я

А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Э  Ю  Я  A-Z

 

Порядок формування координацiйних комiтетiв i органiзацiя єх роботи визначаються представленими у них сторонами.
Мiсцевi державнi адмiнiстрацiє, виконавчi комiтети вiдповiдних Рад за участю державноє служби зайнятостi для забезпечення тимчасовоє зайнятостi населення органiзують проведення оплачуваних громадських робiт на пiдприумствах комунальноє власностi i за договорами на iнших пiдприумствах.
Громадськi роботи - це загальнодоступнi види тимчасовоє трудовоє дiяльностi безробiтних або частково незайнятих громадян, що не потребують, як правило, спецiальноє професiйноє пiдготовки. Вони органiзуються з метою тимчасовоє роботи громадян, якi втратили роботу i заробiток, в першу чергу безробiтних, а також юнакiв до призову єх в Збройнi Сили, учнiвськоє молодi у вiльний вiд навчання час; забезпечення роботою осiб передпенсiйного вiку, iнвалiдiв, якi втратили професiйну i територiальну мобiльнiсть; трудовоє реабiлiтацiє громадян, якi мали значну перерву в професiйнiй дiяльностi у зв'язку iз тривалою хворобою, вихованням дiтей, доглядом за непрацездатними членами сiм'є тощо.
Порядок органiзацiє та проведення оплачуваних громадських робiт регулюуться Положенням, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 27 квiтня 1998 р. № 578. Оплачуванi громадськi роботи повиннi мати суспiльне корисну спрямованiсть i сприяти соцiальному розвитку регiону.
Роздiл VII. Правова органiзацiя працевлаштування громадян 197
До видiв робiт, якi можуть застосовуватися пiд час органiзацiє оплачуваних громадських робiт, вiдноситься благоустрiй та озеленення територiй населених пунктiв, зон вiдпочинку i туризму; пiдсобнi та ремонтнi роботи на будiвництвi житла, об'уктiв соцiальноє сфери (дитячих дошкiльних закладiв, спортивних майданчикiв, закладiв культури i охорони здоров'я, будинкiв для осiб похилого вiку та iнвалiдiв, iнших об'уктiв);
будiвництво шляхiв, водопровiдних, каналiзацiйних, газових, залiзничних, портових та iнших господарських споруд; землевпоряднi та мелiоративнi роботи; виконання сiльськогосподарських робiт (пiд час весняно-польових робiт, збирання врожаю, сiнокосiння); окремi види робiт на овочевих базах; виконання вантажно-розвантажувальних робiт на залiзницях; догляд за особами похилого вiку та iнвалiдами, а також догляд за хворими в закладах охорони здоров'я; збирання та заготiвля лiкарських рослин i ягiд; iншi доступнi види трудовоє дiяльностi.
Участь у оплачуваних громадських роботах молодi до направлення й на професiйну пiдготовку, учнiвськоє i студентськоє молодi у вiльний вiд навчання час, а також громадян, якi проходять перенавчання, не вважауться роботою за сумiсництвом.
Для органiзацiє оплачуваних громадських робiт можна використовувати на договiрнiй основi тимчасову роботу на пiдприумствi на строк до двох мiсяцiв. Не можуть використовуватися пiд громадськi роботи вакантнi робочi мiсця.
Оплачуванi громадськi роботи у пiдходящою роботою для осiб, якi вперше шукають роботу i не мають професiє (спецiальностi).
|'>е Оплачуванi громадськi роботи органiзовують мiсцевi дер-Жавнi адмiнiстрацiє за участю державноє служби зайнятостi для забезпечення тимчасовоє зайнятостi населення, передусiм осiб, Явреустрованих як безробiтнi, на пiдприумствах комунальноє >стi i за договорами - на iнших пiдприумствах. }> проведення оплачуваних громадських робiт мiсцевi тi адмiнiстрацiє, виконавчi органи вiдповiдних Рад ство-ь иа пiдвiдомчих пiдприумствах за рахунок коштiв мiсце-iрвхету спецiальнi додатковi робочi мiсця, в тому числi з ЙМИ формами зайнятостi, а також вивчають умови та по-рЯДОК Створення таких робочих мiсць на iнших пiдприумствах, ЩЗ^цiе^но вiд форм власностi i господарювання.
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
Мiсцевi органи виконавчоє влади приймають рiшення про органiзацiю оплачуваних громадських робiт на пiдприумствах комунальноє власностi, визначають види оплачуваних громадських робiт та єх обсяги i доводять єх до пiдприумств. Вiдповiдно до прийнятого рiшення центри зайнятостi укладають договори з пiдприумствами комунальноє власностi.
Центри зайнятостi безпосередньо можуть укладати договори про органiзацiю оплачуваних громадських робiт з пiдприумствами усiх форм власностi. На пiдставi укладених договорiв державною службою зайнятостi здiйснюуться направлення громадян на оплачуванi громадськi роботи.
З громадянами, якi бажають брати участь в оплачуваних громадських роботах, пiдприумства укладають строковi трудовi договори з правом єх продовження за погодженням сторiн до вирiшення питання про єх працевлаштування на пiдходящу роботу.
Громадянам, зайнятим на оплачуваних громадських роботах, тривалiсть робочого часу встановлюуться вiдповiдно до законодавства про працю Украєни. При цьому до оплачуваного робочого часу безробiтного, зайнятого на оплачуваних громадських роботах, додауться 2 години на тиждень, призначенi для пошуку пiдходящоє роботи та вiдвiдування центру зайнятостi.
За бажанням громадян можуть проводитися пiдсумований облiк робочого часу безробiтного, використовуватися гнучкi форми органiзацiє робочого часу (робочого дня i робочого тижня), а також запроваджуватися скорочений режим роботи з оплатою працi пропорцiйно вiдпрацьованому часу.
Служба зайнятостi, пiдприумство, робiтник можуть розiрвати договiр у разi, коли однiую з сторiн не виконуються встановленi договором умови. Спiрнi питання вирiшуються у встановленому законодавством порядку.
Фiнансування оплачуваних громадських робiт проводиться за рахунок коштiв мiсцевих бюджетiв, коштiв державного фонду сприяння зайнятостi населення (в частинi органiзацiє таких робiт для безробiтних) та коштiв пiдприумств, для яких цi роботи виконуються.
Оплата працi осiб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах, здiйснюуться за фактично виконану роботу i не може бути меншою мiнiмального розмiру заробiтноє плати, встановленоє законодавством. За умови якiсного виконання норм працi
Роздiл VII. Правова органiзацiя працевлаштування громадян 199
пiдприумства можуть встановлювати вiдповiднi доплати до заробiтноє плати.
Для безробiтних, у яких закiнчився строк виплати допомоги по безробiттю, оплата працi та доплата до мiнiмальноє заробiтноє плати може фiнансуватися за рахунок державного фонду сприяння зайнятостi населення за умови вiдсутностi коштiв у пiдприумства на момент сплати заробiтноє плати, що пiдтверджууться вiдповiдною довiдкою банку.
На осiб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах, поширюються соцiальнi гарантiє, включаючи право на пенсiйне забезпечення, виплату допомоги по тимчасовiй непрацездатностi.
Перiод участi в оплачуваних громадських роботах зараховууться до загального трудового та безперервного трудового 1ИМИ громадянами в перiод участi у оплачу-Е< роботах зберiгауться виплата допомоги по
)дкєею з форм мiжтериторiального перерозподiлу робочоє сили, спрямованоє на регулювання ринку працi та сприяння зайнятостi населення, у органiзацiя сезонних робiт. Порядок органiзацiє сезонних робiт регулюуться Положенням, що затверджене постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 27 квiтня 1998 р. № 578. Сезонними вважаються роботи, якi через природнi i клiматичнi умови виконуються не весь рiк, а протягом певного перiоду (сезону), але не бiльше 6 мiсяцiв.
Сезоннi роботи органiзуються пiдприумствами за сприянням державноє служби зайнятостi i мiсцевих органiв виконавчоє влади для пiдвищення ефективностi виробництва трудонедостатнiх регiонiв та прискорення єх економiчного розвитку.
Направлення робiтникiв на сезоннi роботи проводиться центрами зайнятостi за прямими договорами з пiдприумствами усiх форм власностi, якi потребують додатковоє робочоє сили, i здiйснюуться на добровiльних засадах. Переважне право на участь у сезонних роботах мають громадяни, зареустрованi у державнiй службi зайнятостi як безробiтнi. При направленнi на пiдприумство заповнюуться картка персонального облiку громадян, якi звернулися до державноє служби зайнятостi за сприянням у працевлаштуваннi на сезоннi роботи. Не допускауться
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
200
направлення на сезоннi роботи громадян, якi пiдлягають призову на вiйськову службу у перiод виконання сезонних робiт, крiм тих, якi мають вiдстрочку.
Оплата працi осiб, зайнятих на сезонних роботах, здiйснюуться на основi трудових договорiв за фактично виконану роботу згiдно з нормами, розцiнками, тарифними ставками, якi дiють на пiдприумствi, i не може бути нижчою розмiру мiнiмальноє заробiтноє плати, встановленого законодавством Украєни, за умови виконання норм працi.
Громадяни, зареустрованi у державнiй службi зайнятостi як такi, що шукають роботу, i безробiтнi, якi виявили бажання працювати на сезонних роботах, знiмаються з облiку. В картцi персонального облiку робиться запис про працевлаштування на сезонну роботу, зазначауться номер договору мiж центром зайнятостi i пiдприумством та дата початку роботи.
Пiсля закiнчення строку дiє договору громадяни мають право на перереустрацiю в державнiй службi зайнятостi за мiсцем постiйного проживання.
Громадяни, якi були знятi з облiку у зв'язку з виєздом на сезоннi роботи, у разi повторного звернення до центру зайнятостi пiдлягають реустрацiє, i на них заповнюуться нова картка персонального облiку громадянина, який шукау роботу, чи безробiтного.
Громадяни, якi самостiйно прибули з iншого регiону до тру-донедостатнього регiону в пошуках сезонноє роботи i звернулися до мiсцевого центру зайнятостi за сприянням у працевлаштуваннi, реуструються у центрi зайнятостi за мiсцем тимчасового перебування. При направленнi на пiдприумство заповнюуться персональна картка облiку громадян, якi звернулися по державноє служби зайнятостi за сприянням у працевлаштуваннi на сезоннi роботи.
 5. Правовi вiдносини органiв державноє служби зайнятостi з пiдприумствами
Дiяльнiсть держави через своє органи по забезпеченню зайнятостi населення у соцiальною дiяльнiстю. Але органи державноє служби зайнятостi не могли б вирiшувати поставленi перед ними завдання без участi пiдприумств. Тому створення пiдприумствами робочих мiсць i надання єх бажаючим здiйсню-
Роздiл VII. Правова органiзацiя працевлаштування громадян
201
вати трудову дiяльнiсть громадянам також носить соцiальний характер.
Взаумовiдносини пiдприумств з органами державного управлiння i мiсцевого самоврядування будуються вiдповiдно до законiв Украєни <Про пiдприумства в Украєнi>, <Про зайнятiсть населення>, <Про мiсцевi Ради народних депутатiв Украєни та мiсцеве самоврядування> та iнших законодавчих актiв Украєни, якi встановлюють компетенцiю цих органiв.
Пiдприумство на добровiльнiй договiрнiй основi бере участь в роботi по комплексному економiчному i соцiальному розвитку територiє, що проводиться мiсцевою Радою. Пiдприумство зобов'язане за рiшенням мiсцевоє Ради створювати за рахунок єє коштiв спецiальнi робочi мiсця для осiб з обмеженою правоздатнiстю та органiзовувати єх професiйну пiдготовку. Рада єв мав право залучати пiдприумства на не-^'-Й' Стихiйного лиха, а також на пiдставi У Мiнiстрiв Украєни, пов'язаних з надзви-iпйними октумiєями, ' '
Пiдприумство, незалежна вiд форм власностi, єх службовi особи сприяють: проведенню державноє полiтики зайнятостi на основi додержання законодавства про працю, а також прийнятих вiдповiдно до нього умов, договорiв та угод; органiзацiє професiйноє пiдготовки, перепiдготовки i пiдвищення квалiфiкацiє працiвникiв, професiйного перенавчання тих, хто пiдлягау вивiльненню з виробництва; працевлаштуванню визначеноє мiсцевою державною адмiнiстрацiую кiлькостi осiб, якi потребують соцiального захисту i нездатнi на рiвних умовах конкурувати на ринку працi.
Пiдприумства, що активно сприяють розв'язанню проблем зайнятостi населення в регiонi, одержують певнi пiльги щодо податкiв та iнших платежiв до бюджету, якi частково або повнiстю компенсують витрати, пов'язанi з прийняттям на роботу додатковоє кiлькостi працiвникiв. Проблеми зайнятостi пiдприумства можуть розв'язувати шляхом створення додаткових робочих мiсць для працевлаштування чи органiзацiє оплачуваних громадських робiт або використання понад встановлену квоту працi осiб, якi потребують соцiального захисту i нездатнi на рiвних умовах конкурувати на ринку працi.
За квотами, що встановленi органами мiсцевоє державноє адмiнiстрацiє та виконавчими комiтетами вiдповiдних Рад на-
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
202
родних депутатiв, органи державноє служби зайнятостi направляють на цi пiдприумства громадян, якi звертаються до служби зайнятостi, вiдповiдно до рiвня єх освiти i професiйноє пiдготовки.
Органи державноє служби зайнятостi за дорученням пiдприумств укладають договори з громадянами про єх працевлаштування з попереднiм, якщо це необхiдно, професiйним навчанням, оплативши вартiсть проєзду, добовi, а також надають допомогу при переєздi на нове мiсце проживання та роботи за рахунок коштiв пiдприумств.
Пiдприумства, розташованi на територiє регiону, незалежно вiд вiдомчоє пiдпорядкованостi, щомiсячно в повному обсязi подають державнiй службi зайнятостi iнформацiю про наявнiсть вiльних робочих мiсць (вакантних посад) i у десятиденний строк - про всiх прийнятих працiвникiв.
Вiдповiдно до Указу Президента Украєни вiд ЗО грудня 1995 р. ряд повноважень державноє виконавчоє влади було делеговано головам та очолюваним ними виконавчим комiтетам сiльських, селищних i мiських Рад. Зокрема, головам i виконавчим комiтетам передано право контролювати подання пiдприумствами всiх форм власностi даних про наявнiсть вiльних робочих мiсць (посад), органiзовувати iнформування населення про потребу пiдприумств всiх форм власностi у працiвниках, розробляти i затверджувати перспективнi i поточнi програми зайнятостi та заходи щодо соцiальноє захищеностi рiзних груп населення вiд безробiття, органiзовувати єх виконання, а також проведення оплачуваних громадських робiт для осiб, зареустрованих як безробiтнi.
При вивiльненнi працiвникiв у зв'язку iз змiнами в органiзацiє виробництва i працi, в тому числi лiквiдацiую, реорганiзацiую або перепрофiлюванням пiдприумств, скороченням чисельностi або штату працiвникiв пiдприумства, незалежно вiд форм власностi, повiдомляють про це не пiзнiше як за два мiсяцi в письмовiй формi державнiй службi зайнятостi, вказуючи пiдстави i строки вивiльнення, найменування професiй, спецiальностей, квалiфiкацiє, розмiр оплати працi. У разi неподання або порушення строкiв подання цих даних стягууться штраф у розмiрi рiчноє заробiтноє плати за кожного вивiльненого працiвника. Цi кошти зараховуються у державний фонд сприяння зайнятостi i використовуються для фiнансування заходiв по
Роздiл VII. Правова органiзацiя працевлаштування громадян
203
працевлаштуванню та соцiальному захисту вивiльнюваних працiвникiв.
Державна служба зайнятостi мау право вносити пропозицiє до мiсцевоє державноє адмiнiстрацiє та вiдповiдноє Ради народних депутатiв про припинення на строк до шести мiсяцiв рiшення пiдприумств про вивiльнення працiвникiв у разi утруднення єх наступного працевлаштування з одночасною частковою або повною компенсацiую витрат пiдприумств, викликаних цiую вiдстрочкою.
Активна роль у розробцi державноє полiтики зайнятостi, реалiзацiє i контролi за заходами по єє забезпеченню належить також профспiлкам. В усiх краєнах профспiлки вважають безробiття соцiальним злом.
Права i повноваження професiйних спiлок щодо забезпе-iгиiУ Громадян вiд безробiття та його наслiдкiв ви-Щi1|КППМИМ договором, державною та терито-^Угадайи профспiлок з органами державного уп-i об'уднаннями пiдприумств (роботодавцiв) вiдповiдно до чинного законодавства. Так, Генеральною угодою на 1997- 1998 роки поставлена мета зберегти для вивiльнюваних працiвникiв рiвень додаткових гарантiй для окремих категорiй населення та особливi гарантiє працiвникам, якi втратили роботу у зв'язку iз змiнами в органiзацiє виробництва i працi. При здiйсненнi структурноє перебудови передбачити заходи для перерозподiлу трудових ресурсiв у суспiльному виробництвi, в тому числi на користь перспективних та стратегiчно необхiдних галузей економiки. Для урегулювання проблем масового вивiльнення працiвникiв сторони домовилися передбачати надзвичайнi заходи щодо забезпечення зайнятостi та соцiального захисту населення у разi, якщо масштаби безробiття вийдуть за межi, визначенi Державною програмою зайнятостi населення.
Передбачалась також пiдготовка узгоджених з профспiлками змiн до чинного законодавства щодо врегулювання проблеми часткового безробiття i соцiального захисту частково безробiтних.
З метою забезпечення продуктивноє зайнятостi населення та соцiальних гарантiй у разi безробiття за участю профспiлкових об'уднань розробити довгострокову програму зайнятостi населення Украєни та концепцiю розвитку ринку працi з урахуванням проведення структурноє перебудови економiки, приватизацiє, iнвестицiйноє та податковоє полiтики.
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
Професiйнi спiлки, органи державного управлiння, власники пiдприумств проводять спiльнi консультацiє з проблем зайнятостi населення.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63